891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Ο Ατρόμητος πέρασε μια από τις χειρότερες μέρες την περασμένη εβδομάδα. Ο προγραμματισμένος για την Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου αγώνας αναβλήθηκε -όπως και των άλλων ομάδων, λόγω εκλογών και πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου στα Γιάννινα με αντίπαλο τον τοπικό ΠΑΣ, από τον οποίο κι έχασε με 1-0, σκορ που αδικεί τον Ατρόμητο γιατί έπαιζε πολύ καλά κι είχε και δύο δοκάρια.
Την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου αντιμετώπισε στο γήπεδο του Περιστερίου τον ΠΑΟΚ, από τον οποίο έχασε με 1-2. Και στο παιχνίδι αυτό, λέμε με βεβαιότητα, ότι ο Ατρόμητος στάθηκε και πάλι άτυχος, γιατί ενώ ήταν καλύτερος, ιδιαίτερα από το 37ο λεπτό και μετά, προηγήθηκε 1-0 και ισοφαρίστηκε από γκολ γονατιά του Μπερμπάτοφ και ηττήθηκε στις καθυστερήσεις μ’ ένα γκολ που θα μπορούσε και να το αποφύγει.
Δύο ήττες μέσα σε λίγες μέρες και παίζοντας -κατά γενική ομολογία- πολύ καλύτερα από τους αντιπάλους του στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού δεν είναι κι ό,τι καλύτερο για μια ομάδα με υψηλούς στόχους!!

ΠΑΣ Γιάννινα – Ατρόμητος 1-0

Ο Ατρόμητος στα Γιάννινα ξεκίνησε καλύτερα και είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 4′ όταν το δυνατό σουτ του Ουμπίδες σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του τερματοφύλακα Βελλίδη, ο οποίος στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό από την αρχή. Οι Γιαννιώτες μετά το δοκάρι του Ατρόμητου αντέδρασαν και στο 10′, όταν ο Στρούνα έστειλε σέντρα παράλληλα προς την εστία του Γκορμπούνοφ, αλλά δεν βρέθηκε παίχτης του ΠΑΣ να την εκμεταλλευτεί. Στο 15′ οι παίχτες του ΠΑΣ είχαν άλλη μια καλή φάση, αλλά το σουτ του Τσάβες έφυγε ελάχιστα άουτ.

Νέο δοκάρι στο 26′

Δεύτερη ατυχής στιγμή για τον Ατρόμητο, ο οποίος είχε κατοχή μπάλας και στο 26′ μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Ουμπίδες, ο Φυτανίδης έπιασε κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε για δεύτερη φορά στα δοκάρια του Βελλίδη.

1-0 στο 29′

Στο 29′ λειτούργησε ο νόμος του ποδοσφαίρου που λέει όταν χάνεις ευκαιρίες δέχεσαι γκολ. Έτσι έγινε και τώρα, ο Τσάβες πραγματοποίησε καταπληκτική ατομική προσπάθεια, τροφοδότησε τον Τσουκαλά κι αυτός με σουτ μέσα από την περιοχή, δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ.

Στείρα υπεροχή στο β’ μέρος

Ο Ατρόμητος, όπως και στην αρχή του πρώτου μέρους, ξεκίνησε καλύτερα κι είχε δύο θαυμάσιες ευκαιρίες στο πρώτο εικοσάλεπτο αλλά γκολ δεν κατόρθωσε να βάλει.

Συγκεκριμένα στο 50′ σε διαδοχικά σουτ του Ναπολεόνι και του Μπρίτο, απέκρουσε με επιτυχία ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ Βελλίδης.

Νέα μεγάλη φάση για τον Ατρόμηο στο 62′ όταν η κεφαλιά του Φυτανίδη κατευθυνόταν προς τα δίχτυα, αλλά ο Βελλίδης και πάλι με υπερπροσπάθεια κατόρθωσε να αποσοβήσει το γκολ.

Το 1-0 έμεινε ως το τέλος, δίνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Στρούνα, Μπέριος, Σκόνδρας, Ναδάλες, Τσάβες (91′ Γιάκος), Τσουκαλάς, Κοροζώνης, Ακόστα, Μανιάς (74′ Φερφελής), Ίλιτς (52′ Λίλα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Μπίτολο (67′ Κοντοές), Ουσέρο, Γοδόϊ, Ουμπίδες, Στόϊτσεφ (46′ Ναπολεόνι), Μαρσελίνιο (46′ Μπρίτο), Λε Ταλέκ.

Ατρόμητος – ΠΑΟΚ 1-2

Δεύτερη ήττα μέσα σε 4 μέρες για τον Ατρόμητο. Αυτή τη φορά μέσα στο Περιστέρι από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος έσπασε μια παράδοση 34 χρόνων, σε αγώνα κανονικής περιόδου.

Ο Ατρόμητος σε αντίθεση με το παιχνίδι στα Γιάννινα, ξεκίνησε «μουδιασμένα», κλείστηκε από την αρχή στην άμυνα και προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κυριαρχήσει πλήρως στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Θεσσαλονίκης και ν’ απειλήσει πολλές φορές την εστία του Γκορμπούνοφ.

Δοκάρι στο 34′

Οι πιο χαρακτηριστικές ευκαιρίες που δεν αξιοποιήθηκαν από τον ΠΑΟΚ ήταν αυτή στο 26ο λεπτό, όταν από πάσα του Μακ στην περιοχή ο Αθανασιάδης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και εκείνη στο 34′ το δυνατό σουτ του Κάτσε σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Γκορμπούνοφ.

Ξεκίνησε καλύτερα στο Β’ ο Ατρόμητος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος ξεκίνησε καλύτερα, «έκλεισε» τους διαδρόμους, μπλοκάροντας τους επιθετικούς του ΠΑΟΚ κι έβγαινε πιο συχνά μπροστά.

1-0 στο 64′

Η αλλαγή τακτικής των παιχτών του Ατρόμητου δεν άργησε να φέρει αποτέλεσμα. Στο 64′ ο πολύ καλός και σ’ αυτό το παιχνίδι Ουμπίδες με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Όλσεν.

1-1 στο 72′

Κι ενώ ο Ατρόμητος είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού κι όλοι περιμέναμε και δεύτερο γκολ, ήρθε η ισοφάριση από στημένη φάση. Συγκεκριμένα στο 72′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Κάτσε, ο Τζιόλης με κεφαλιά τροφοδότησε το Μπερμπάτοφ, κι αυτός με το γόνατο την έστειλε στα δίχτυα.

Σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί πάλι, έχασε ο Ατρόμητος στο 77′, όταν ο Ναπολεόνι σούταρε δυνατά, ο Όλσεν δεν κατόρθωσε να συγκρατήσει τη μπάλα, αυτή έφτασε στον Ουσέρο, αλλά το πλασέ του από κοντά έφυγε άουτ.

Σοβαρό λάθος του Λαζαρίδη στο 83′ παραλίγο να στοιχίσει στον Ατρόμητο. Ο αμυντικός του Ατρόμητου γύρισε απρόσεκτα τη μπάλα προς τον Γκορμπούνοφ, που ήταν εκτός θέσης, η μπάλα λίγο έλειψε να καταλήξει στα δίχτυα, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου την έδιωξε με τα χέρια. Ο διαιτητής σφύριξε το έμμεσο, το οποίο ευτυχώς για τον Ατρόμητο πέρασε ανώδυνα.

1-2 στις καθυστερήσεις

Το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του, παιζόταν οι καθυστερήσεις με το αποτέλεσμα στο ισόπαλο 1-1, αλλά ο ΠΑΟΚ πάλι από στημένη φάση, σε κόρνερ συγκεκριμένα που εκτέλεσε ο Σάμπο, ο Μακ έγινε αποδέκτη2ς της μπάλας στο κέντρο της περιοχής και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, δίνοντας τη νίκη στον ΠΑΟΚ με 1-2.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Κοντοές, Γοδός, Φυτανίδης, Μ. Στόϊτσεφ (46′ Πίτου Γκαρσία), Λαζαρίδης, Κιβρακίδης, Ουμπίδες, Μπρίτο (59′ Λε Ταλέκ), Ναπολεόνι.

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Μακ, Βίτορ (70′ Σάμπο), Τζιόλης, Κωνσταντινίδης (59′ Μπερμπάτοφ), Ροντρίγκες, Κάτσε, Αθανασιάδης (64′ Ζάϊκο), Πέλκας, Κόστα.

Τα αποτελέσματα των υπόλοιπων συναντήσεων στη σούπερ λίγκα: Καλλονή – Παναιτωλικός 5-1, Ηρακλής – Ξάνθη 1-1, Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 5-1, Παναθηναϊκός – Πλατανιάς 1-0, Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 2-1, Πανιώνιος – Πανθρακικός 1-1, Βέροια – ΑΕΚ 1-2.