891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Ανοιχτούς λογαριασμούς, άφησαν στη συνάντησή τους για το Κύπελλο Ελλάδας Λαμία και Ατρόμητος από το ισόπαλο 2-2.
Το ποιός απ’ τους δύο προκρίθηκε στην επόμενη φάση, στο επαναληπτικό παιχνίδι που έγινε χθες Τετάρτη 1η Φεβρουαρίου 2017, στο δημοτικό στάδιο Περιστερίου, καθώς και λεπτομέρειες του παιχνιδιού θα δημοσιεύσουμε στο επόμενο φύλλο μας.
Το ξεκίνημα του παιχνιδιού στη Λαμία την Τετάρτη 25 Φεβρουαρίου 2017, στο ΑΑΚ Λαμίας ήταν εκρηκτικό, γιατί μέσα σε 16 λεπτά σημειώθηκαν 4 γκολ.
Το σκορ άνοιξε ο Ατρόμητος στο 3ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Ουμπίδες, ο Φυτανίδης βρήκε το δοκάρι, η μπάλα έφτασε στο Ζησόπουλο κι αυτό στο δοκάρι, ο Ντάουντα που πήρε το ριμπάουντ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα σημειώνοντας το 0-1.
Δεν χάρηκαν ούτε ένα λεπτό το προβάδισμα, γιατί η Λαμία με τη σέντρα, σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης.
Το παιχνίδι πρόσφερε θέαμα και πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με τον Ατρόμητο να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα, όταν ο Μπρίτο στο 14′ τροφοδότησε με πάσα-κεφαλιά το Ντάουντα, κι αυτός με σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα της Λαμίας, σημειώνοντας το 1-2. Αλλά και πάλι δεν χάρηκαν για πολύ το προβάδισμα οι παίχτες του Ατρόμητου, γιατί στο 16ο λεπτό η Λαμία πέτυχε γκολ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός κάπως έπεσε, με τη Λαμία να έχει ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ. Στο 20′ ο Τζόκιτς σούταρε από διαγώνια θέση, ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Στο 27′ το σουτ του Βαλιού και στο 30′ αυτό του Φερφελή δεν είχαν τύχη.
Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η Λαμία απείλησε εκ νέου. Στο 48′ ο Αυγενικού έκανε ψηλοκρεμαστό πλασέ, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο. Ακόμα σπουδαιότερη ευκαιρία αυτή του 53′, με την κεφαλιά του Φερφελή να εξουδετερώνεται από τον Παπαδόπουλο με δυσκολία. Ο Ατρόμητος έκανε τελική για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, στο 66′. Ο Ουμπίντες εκτέλεσε φάουλ, ο Ζησόπουλος έκανε τακουνάκι με πλάτη στο τέρμα, η μπάλα έσκασε στο έδαφος και κατέληξε στην αγκαλιά του Πίτκα.
ΛΑΜΙΑ: Πίτκας, Παπαργυρίου, Βαλιός, Κοτσώνης, Σπυρόπουλος (46′ Καραγιάννης), Αυγενικού, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης (83′ Μανιάς), Τζόκιτς, Τσούκαλος (70′ Πατσαρούχας), Φερφελής.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Παπαδόπουλος, Κοντοές, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Κατράνης, Μπάγκα, Ουμπίντες, Λημνιός, Τόνσο (61′ Κυριακίδης), Μπρίτο (59′ Βασιλείου), Ντάουντα (68′ Λε Ταλέκ).
Τα αποτελέσματα των υπόλοιπων συναντήσεων: Λεβαδειακός – ΑΕΚ 0-1, Άρης – Ολυμπιακός 1-1, ΟΦΗ – Ξάνθη 0-1, Κισσαμιακός – Παναθηναϊκός 0-3, ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 0-1.