15161718192021
22232425262728
2930

Με μεγάλη νίκη έκλεισε την ποδοσφαιρική χρονιά!

Με μεγάλη νίκη 4-1 επί του Πλατανιά έκλεισε την ποδοσφαιρική χρονιά 2016-2017 ο Ατρόμητος. Μπορεί να μην πέτυχε κανέναν από τους στόχους του (Κύπελλο – Ευρώπη), τερμάτισε όμως στην πρώτη οκτάδα της βαθμολογίας της σούπερ λίγκας.
Το παιχνίδι αν και δεν είχε κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον ούτε για τον Ατρόμητο ούτε για τον Πλατανιά παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο και ο κόσμος χειροκρότησε τα πέντε γκολ που μπήκαν, τέσσερα για τον Ατρόμητο και ένα για τον Πλατανιά.

Είχε και συγκινήσεις

Οι φίλαθλοι, εκτός από το ωραίο θέαμα, χειροκρότησαν με συγκίνηση, την βράβευση του προπονητή του Πλατανιά Γιώργου Παράσχου, ο οποίος υπήρξε επιτυχημένος προπονητής της Χαλκηδόνας και στη συνέχεια στον Ατρόμητο. Χειροκρότησαν ακόμη τους τρεις παίχτες που αποχωρούν από τον Ατρόμητο και αγωνίστηκαν για τελευταία φορά με τη φανέλα του Ατρόμητου. Πρόκειται για το Μπρίτο και τον Λαζαρίδη και για τον Λημνιό που από τη νέα περίοδο θα αγωνίζεται με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε το παιχνίδι επιθετικά κι έδειξε από την αρχή ότι είναι το «αφεντικό» στο γήπεδό του.

1-0 στο 12′

Έτσι, μόλις στο 12′ άνοιξε το σκορ. Ο Λημνιός πέρασε με ωραία μπαλιά στον Ντάουντα, ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα τον Κοκαλά για το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα, ο Τόνσο έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο τερματοφύλακας του Πλατανιά έκανε την έξοδο, ο Αργεντινός πρόλαβε και έκανε την λόμπα, όμως είδε την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

1-1 στο 40′

Η απάντηση τελικά ήρθε από τον Πλατανιά στην μοναδική φάση που απείλησε στο πρώτο 45λεπτο. Ο Κάργας ήταν αυτός που με ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 40′.

2-1 στο 43′

Ο Ατρόμητος όμως ήταν αυτός που πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα. Τρία λεπτά μετά την ισοφάριση, ο Κατράνης έκανε το γέμισμα από τα δεξιά ο Ντιγκινί μπήκε στην πορεία της μπάλας και έγραψε το 2-1.

Πολλές φάσεις στο β’ μέρος

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βγήκαν πιο ορεξάτοι. Φάσεις βέβαια δεν δημιούργησαν στην αντίπαλη εστία με τους Περιστεριώτες να κρατούν εύκολα σε γενικές γραμμές το προβάδισμα. Μάλιστα, είχαν και τις δικές του απειλητικές στιγμές χωρίς όμως να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Κοκαλά.

3-1 στο 76′

Εξαίρεση η φάση του 76ου λεπτού. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Λημνιό από τα δεξιά. Αυτός πέρασε στον Ντιγκινί ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής πλάσαρε εύστοχα τον Κοκάλα για το 3-1. Το 4-1 σημείωσε ο Σααντό όταν άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 90′ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Γκορμπούνοφ, Μανιάτης, Ντιγκινί, Ζησόπουλος, Τόνσο (81′ Μπρίτο), Κατράνης, Ούμπιδες, Κιβρακίδης, Λημνιός (90′ Τσατσόπουλος), Ντάουντα (68′ Μπάχα), Λαζαρίδης.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκαλάς, Μαραγκός (46′ Μαραγκός), Καρυπίδης, Κάργας, Στανισάβλιεβιτς, Γουνδουλάκης, Ντεβέσα (74′ Πενάτο), Παπανικολάου, Σίνιεβιτς (88′ Σααντό), Πριντέτα.

Τα αποτελέσματα των υπόλοιπων συναντήσεων: ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ 2-2, ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΛΑΡΙΣΑ 2-0, ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ – ΑΕΚ 1-1, ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-3, ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-2, ΠΑΟΚ – ΚΕΡΚΥΡΑ 5-1, ΞΑΝΘΗ – ΒΕΡΟΙΑ 3-0.